Ören Hakkında

Kuzey Ege'deki ender mavi bayraklı kumsallardan biri olan Ören, plajları, denizi ve eğlence mekanları sebebiyle özellikle yaz döneminde yoğun ilgi görüyor. Burhaniye'nin sahil kesimini kumsallarıyla kaplayan belde, aynı zamanda uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine sahip. 

Burhaniye'nin merkezinden şehir içi ulaşım seçenekleriyle kolayca ulaşılabilen Ören, genellikle yerli turistler tarafından tercih ediliyor. Beldenin merkezindeki Ören plajı ve Öğretmenler Mahallesi plajının arasından Karınca deresi geçiyor. Geniş Ören plajının etrafında Ören otelleri bulunurken Öğretmenler Mahallesi plajının çevresinde ise daha çok yazlıklar mevcut ve daha sakin. Ören'in merkezinde bulunan Ayseller Pansiyon, kumsala kısa bir yürüme mesafesinde ve mutfaklı ekonomik apart odalara sahip. 

Sahil kesiminin kumsallardan oluştuğu Ören'de plajların bitiminde rakım yükselerek küçük tepeleri meydana getiriyor. Bu küçük tepelerden Ören sahilinin manzarasını kuş bakışı seyretmek oldukça keyif verici. Adramytteion Antik Kenti de bu bölgede yer alsa da yazlıklardan ve diğer yerleşim yerlerinden dolayı kapsamlı kazı çalışmaları yapılamıyor. Bugüne dek çıkarılmış olan buluntular ise Ören'in merkezinde sergileniyor. 

Ören'deki tatiliniz sırasında serinleyip, güneşlenmek kadar diğer çevre aktivitelerini de gerçekleştirebilir; Ayvalık adalarını ziyaret eden tekne turlarına ve Kazdağları turlarına katılabilirsiniz. Ören'in meşhur gece kulüplerinde eğlenebilir, ünlü zeytinyağından satın alabilirsiniz. 

Açık hava tiyatrosu olan belde, yazları ve kışları iki farklı festivale ev sahipliği yapıyor. Her sene Ağustos ayında yapılan Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali ile beraber kışları Ocak ayında Uluslar arası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali gerçekleştiriliyor.